Press "Enter" to skip to content

BAHOZ

Benim resmi adım Tűrk Nüfus kaydında “Mehmet Bahoz ȘAVATA”. Çoğu insan “Bahoz Șavata” adımın mahlas/takma, sahte olduğunu sanıyor.

Oysa öyle değil. Babam Muhsin Șavata milletperver biriydi. Ünlü 49’lar Kürd Davasından yargılanmış idi. Kűrdçe isim konusunu sohbet ettiğimizde, 49’ların yargı sürecinde kendileri hakkında Amerikalı Washington Post yazarı bir gazetecinin yazdığı ve onları çok sarsan olayı anlatırdı. Bu Amerikalı gazeteci, “49’lar Davası’ndan yargılan sanıkların annelerinin adı Kürtçe olmasa, bu dava sanığı şahısların Arapça ve Türkçe erkek isimlerinden ötürü bu davanın Kűrt Davası olduğu pek anlaşılmaz!” diye bir yorum yapmış Bu haberi duyan 49’lar dava sanıklarından Örfi Akkoyunlu hemen ünlü tepkisini göstermiş;
“Anasını satayım şu Amerikalıya bak.!! Çoktan hadım edilmişiz haberimiz yok bee!” o bilinen veciz hazır tepkisini verince, bu olay bizim 49’ları yeni bir mecraya sürüklemiş. Nitekim bu durumdan oldukça etkilenmiş 49’ların hepsi tüm çocuklarına Kürdçe adlar koymuşlar.

Malum Kürdçe isim koymak Türkiye’de yasak olduğundan Türk Nüfus Dairesinden yani Sırat Köprüsünden geçmek için babam bana ve diğer erkek kardeşlerime Arapça ve Türkçe telaffuzla mübarek “Mehmet” adını gölgelik yapmış. Sonuçta “Mehmet” gölgeli Kürdçe dil kökenli “Bahoz Șavata” adımı kotarmış..
Bu arada soyadımız da Kürdçe dir. “Şavata” (Yanan) seklindeki soy adımızı da dedem Haci Ali, “Șewate” diye nüfus memuruna zorla yazdırtmıştı. Haliyle memur Türkçe telaffuza göre “Șavata” şeklinde kayıt etmiş. Bu hikayeyi de bir gün paylaşırım.

Lakin haksızlığa ve zorbalığa karşı serde direnişçi kişiliğim var. Haliyle ben bu “Mehmet” ön adlı gizliliğe sığınma süremi 1980`den sona erdirdim. Çıtayı yükselttim. Vay sen mi asıl kimliğin ile ayan beyan gezersin..!!! Kürdçe olan adıma sahip çıktığım için ticari hayatımdaki tecrit ve dışlamaların, ağır hakaretlerin, yediğim tokadın, edindiğim düşmanlığın haddi hesabı yok… Hala baskılar gırla devam ediyor .. Özellikle Kűrtlere yapılan yoğun baskı dönemleri veya zeminlerinde adım alarm zili gibi öne çıkar. Bahtına ne çıkarsa..!!

Bu kadar zulümden sonra Berlin’deki bir konferansta adım “Bakoz Şavat” şeklinde takdim edilince, dayanamayıp,, isim serüvenimi anlatarak, konuşmama başlamış, sömürgeci asimilasyoncu sisteme canlı tanık olarak serzenişte bulunmuştum..

Hatta size kolay bir ölçü vereyim. Yeni doğan çocuklarınıza Kürdçe ad verin ve onun ismi hakkındaki tepkilerini yaşam boyu gözlemleyin. Velhasıl Bahoz’u (Kasırga’yı) kim durdurabildi ki..onları da kimse durduramaz!!!

Sevgilerimle..

Bahoz ŞAVATA
Güncelleme: 06.05.2019
Resim: .1974 İslahiye/ ANTEP

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir