Press "Enter" to skip to content

İsmail Beşikci Vakfı’nın Hewler şubesi açıldı

Bugün, Kürdistan Bölgesi’nin başkenti Hewler’de, çok sayıda tanınmış Kürt aydın, sanatçı ve politikacısının da katılımıyla İsmail Beşikci Vakfı’nın Hewler şubesinin açılışı yapıldı.

Açılışa aralarında Sosyolog yazar İsmail Beşikçi, Barzani Vakfı Başkan Yardımcısı Musa Ahmed, Peşawa Qazi Muhammed’in oğlu Eli Qazi, Kürtlerin yetiştirdiği en büyük müzisyen Şiwan Perwer, İsmail Beşikci Vakfı Başkanı İbrahim Gürbüz, Ahmet Önal, Kürt siyasetçi İshak Tepe ile eşi Zübeyde Tepe, Danielle Mitterrandın oğlu, Fransa Hewler konsolonsu, sanatçı Gülistan, Bahoz Şavata’nın da bulunduğu çok sayıda tanınmış Kürt şahsiyet katıldı.

Açılış töreninde ilk konuşmayı Barzani Vakfı Başkan Yardımcısı Musa Ahmed “Hewler’de İsmail Beşikçi Vakfı’nın şubesini açmaktan mutluluk duyduklarını” belirtti ve vakfın Kürt halkı ve Kürdistan için hayırlara vesile olması temennisini ifade etti.

Musa Ahmed’in konuşmasının ardından şubenin açılışı için İsmail Beşikci, Şiwan Perwer, İbrahim Gürbüz, Eli Qazi ile Musa Ahmed hep beraber kurdeleyi keserek vakfın açılışını gerçekleştirdiler.

Açılışın ardından Hewler’de açılışı yapılan İsmail Beşikci Vakfı şubesinin misyonu ve faaliyetleri konusunda Nerinaazad’ın sorularını yanıtlayan Ahmet Önal şunları dile getirdi:

“İsmail Beşikci Vakfı, Kürtlerle ilgili tarihi, sosyolojik, edebi alanlarda mevcut kopuklukları gidermek amacıyla Kürdistan’ın parçaları arasında sosyolojik-tarihi ve edebi çalışmalar yapmayı hedeflemektedir.

Bu konuda yapılan çalışmaları kitap haline getirmek ve tüm parçalarda yaygınlaştırmak, yine tüm parçalarda seminerler ve konferanslar düzenlemek gibi faaliyetlerin gerçekleştirilmesine ön ayak olacaktır.

Kürdistan’ın bir asırı bulan parçalanmışlığı ve bölünmüşlüğü üzerindeki kopukluğa adeta bir köprü olmak misyonuna taliptir. Kuzey’de yaratılan edebi değerleri Güney’e taşımak, hakeza Güney’de yapılan edebi eserleri Kuzey’e taşımak, diğer parçalarda da aynı edebi ve tarihi çalışmaları yaygınlaştırmak istiyoruz. Böylelikle ulus olgumuzun tarihi köklerini ortaya çıkarmak ve tüm parçalarda yaygınlaştırmak arzusundayız.”

İsmail Beşikci Vakfı’nın Kürdistan toprakları üzerinde bir şube açmalarından duyduğu memnuniyeti dile getiren Kürt sanatçı Şiwan Perwer herkesin İsmail Beşikci’nin Kürtler için verdiği emekten haberdar olduğunu, bu uğurda haddinden fazla eziyet ve zulüm gördüğünü vurgulayarak, “Kürtçe bilmemesine rağmen, hayatını Kürdistan’a adadığını, tüm düşüncelerinin Kürdistan, özgürlük ve insanlık üzerine şekillendiğini ve tüm Kürtlerin İsmail Beşikci’yi çok sevdiğini” dile getirdi.

Oldukça samimi ve coşkulu bir ortamda geçen açılış töreninde Kürtlerin sarı hocası İsmail Beşikci tüm misafirlerin sevgi ve ilgisinin odağı oldu.

Ziyaret etmek isteyenler için vakfın adresi:

Cada 100 Metri, MRF 5 Towers. Bînayê B-5 No: 2/2 Hewlêr – Kurdistan

Kaynak: Nerina Azad

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir